Admin
Deering Senior Last Assembly for 2020

Senior awards night is about recognizing the successes and achievements of the students we have all worked with through thick and thin.  
The class of 2020 is an amazing group of people.  We all have reason to be proud of them and for all we did to help them.  
Here is Daniela Aryaie's poem for a bit more inspiration (thank you Leah Dixon). And the list of award recipients below.  Thank you DEERING!
Last name First name Award by Proper Name of Award
Aryaie Daniela College Club
Beard Miranda Clarence And Dorothy Macdonald Memorial Scholarship
Bora Meliane Outstanding Achievement In Language Acquisition
Bora Meliane Ellen Stoddard
Butera Charlene Janice M. Hutchinson Award
Carpenter Mariah The Aspirations Fund
Carpenter Mariah Outstanding Academic Achievement In World Languages
Carroll Hope Levey Foundation Award
Carroll Hope Portland Kiwanis Book Reimbursement Award
Cavallaro Victoria Stephen B. Jacobson (Memorial)
Charest Gianna Richard H. McGarvey Award
Ciccomancini Antonio John E. Stevens (Memorial)
Delano Chloe John J. McCann Memorial Scholarship
Demucci Mateo Neal S. Manley
Desta Selam John E. Ham, Jr.
DiYenno Ada Bernard Troubh Prize
Drelich Elizabeth Merv Kilgore Coaches Award
Drelich Elizabeth Louis S. Tripaldi
Dufour River Dwight Parker
Gabriel Conrad DHS Debate Achievement Award
Gabriel Conrad Rotary Youth Service Award
Galin Sophie John E. Ham, Jr.
Galin Sophie Christine Wagner Memorial Science Award
Galin Sophie S. Charles & Maurice H. Weisberg (Memorial)
Germain Darryl George E. Poulos (Memorial)
Habibizai Sahar Katherine O’Brien Scholarship
Habibzai Sahar Maine Principal’s Award
Habibzai Sahar Arthur S. and Iris G. Mcfee Scholarship Fund
Habibzai Sahar Outstanding Academic Achievement In Social Studies
Hagi Fatima Catherine Joyce
Hall Rachel Resurgam
Harbaugh Jackson Moore Middle School
Harmon Christian Trice Scholarship Award
Hatem Marlena John E. Ham, Jr.
Hatem Marlena Jane McCormack Scholarship
Homewood Adelina Altrusa’s Mary Stiles Scholarship
Idow Yasmin
Multilingual Award For Academic Achievement And Good Citizenship
Isajar Kaia Portland Administrator Association
Jordan William Dwight Parker
Josephine Prise Melmac Tyler /Grandmaison Scholarship
Kamalandua Jesse Brendan Conway Memorial Scholarship
Kratzer Cassandra Mary Bogh (Memorial)
Lally Darcy Angelique Abraham Memorial Scholarship Award
Lancia Joseph Louis S.Black (Memorial)
Lancia Joseph Dr. Carl Eberl Scholarship
Lancia Joseph Outstanding Academic Achievement In Music
Le Khiana Reny Charitable Foundation
Leng Anferni Bath Savings Institution
M'Bambi Gabriel Class of 2020 President's Council Award
M'Bambi Gabriel Tony Germaine
McLeod Noah Roger Calderwood
Morrione Maxwell Arthur Robert P. Couri Memorial Scholarship Award
Morrione Maxwell Merv Kilgore Coaches Award
Mugizi Angel Reny Charitable Foundation
Murph Aleah Zerner Student Athlete Scholarship Fund
Mutware Richard Friends International
Mutware Richard Katherine O’Brien Recognition
Mutware Richard Pi Cone Math Team Award
Nassaazi Elizabeth Mary Townsend Memorial Scholarship
Nelson Kyle Harriet Kaplan
Nzeyimana Ladislas DHS Service Award
Nzeyimana Ladislas DHS Student Body President Award
Nzeyimana Ladislas Outstanding Academic Achievement In Multimedia Technology
Nzuzi Domingos Gorham Savings Bank
Nzuzi Yola Reny Charitable Foundation
O'Meara Glynis Louis S. Black (Memorial)
O'Meara Glynis Breccia Recognition Award
O'Meara Glynis DHS Debate Achievement Award
O'Meara Glynis Dr. Carl Eberl Scholarship
O'Meara Glynis Legislature Certificate Of Achievement
O'Meara Glynis National Merit Finalist
O'Meara Glynis Outstanding Academic Achievement In Mathematics
Olore Sophia Dancing In The Rain
Pichette Jason Harry E. Cummings
Randall Michael Sam Aceto (Memorial)
Reid Aidan Kevin Ryan Memorial Scholarship
Rheault Riley Mary R. Bennett (Memorial)
Rheault Riley Outstanding Academic Achievement In Art
Rheault Riley Elsie S. Whidden Book Award
Ross Jessica Moore Middle School
Ross Jessica Gladys L. Tilton
Russell Lilly Elizabeth Ring
Russell Lilly Kate Robinson (Memorial)
Russell Lilly Carleton L. Wiggin
Sam Samatra Sgt Lee Adams Memorial Scholarship
Sam Samatra Longfellow Elementary Future Teachers Scholarship Award
Sanchez Ronald Class of 2020 President's Council Award
Scalia-Bruce Charles The Aspirations Fund (Memorial)
Serrappa Livia John E. Stevens (Memorial)
Shaib Sumayo Thomas Curran Memorial Scholarship
Sheehy Claire Moore Middle School
Strout Isabella Trice Scholarship Award
Teta Iris Frances Hueston
Toppan Ragan Breccia Creative Voice Of Deering
Toppan Ragan Portland Education Association
Trihn Cindy Phillip H. Chapman (Memorial)
Vachon William Moore Middle School
Walsh Sydney Dwight Parker
Wriggins Sarah Philip Chadbourne (Memorial)
Wriggins Sarah Legislature Certificate Of Achievement
Wriggins Sarah Outstanding Academic Achievement In Science
Wriggins Sarah Dwight Parker
Wriggins Sarah Gaetano Santa Lucia Memorial Scholarship